TCA догађај ”Настава математике – изазови и како их превазићи”

Фондација Темпус, организација задужена за спровођење програма Еразмус+ у Србији, организовала је догађај „Настава математике – изазови и како их превазићи” 14. и 15. децембра у конференцијској сали хотела „Мона Плаза” у Београду.
Циљ догађаја је истраживање ефикасних пракси у настави математике и пружање подршке наставницима како би унапредили своју праксу путем различитих алата, ресурса и иновативних приступа. ( Агенда.) Учесници су били наставници математике из Србије, Северне Македоније, Босне и Херцеговине, Хрватске и Црне Горе. Програм догађаја је развијен у сарадњи са колегиницама Оливером Тодоровић и Силваном Јакимовском Биновом.
Једна од сесија посвећена је примерима добре праксе у настави математике, у оквиру које је изложен пример активности ученика Прве крагујевачке гимназије, који је награђен у оквиру конкурса „Магија је у рукама наставника”.

Активности тренинга и сарадње и рад у пројектној настави, донеће неке нове наставне подухвате у раду са ученицима, а контакти са наставницима из региона који деле наставне методе и алате других наставника света, наговештавају отвореност према глобалној заједници учења.
Хвала организаторима, на прилици да до ове сарадње дође!

О раду са талентованим ученицима Прве крагујевачке гимназије, на VI међународно-стручној конференцији МЕНСА Србије

„Методе и програми рада са даровитима“

Менса Србије и партнери, организатори су Шесте међународне научно-стручне конференције, која је одржана од 29.09. до 01.10.2023. године, у Ректорату Универзитета у Новом Саду. Ово је скуп акредитован, као облик стручног усавршавања запослених у образовно-васпитним установама у Републици Србији. Учесници су усмено излагали своје радове, учествовали у радионицама, или су активно учествовали као слушаоци, према агенди.

Желело се да се учине видљивим оне институције и организације које се баве препознавањем и пружањем активне подршке развоју даровитих и креативних потенцијала деце и одраслих у нашој земљи.

О методама рада са талентованим ученицима Одељења са посебним способностима за математику и рачунарство и информатику, као и полазницима Центра за таленте, Центра за стручно усавршавање Крагујевац, саопштено је у оквиру стручног рада: „Даровити ученици као конструктори математичких знања“. Резиме и рад се налазе у зборнику свих радова Конференције.

Презентација.

Захвалила бих се домаћинима и организаторима Конференције, на срдачном пријему и прилици за размену идеја о методама и програмима рада са талентованим ученицима и на веома успешно реализованој Конференцији.

Активности еТвининг секције Прве крагујевачке гимназије

Завршава се и седма школска година, од првих наших корака у придруживању еТвининг заједници европских ученика и наставника, за подухвате пројеката на даљину, усклађених са програмима наставе и учења умрежених школа.


Поред прегледа о учешћу на европским пројектима, на манифестацији ваннаставних активности ученика Прве крагујевачке гимназије поводом јубилеја, 190 година оснивања Школе, представници наше секције, ученици одељења I7 друштвно-језичког смера и II разреда одељења ученика са посебним способностима за математику, укратко су изложили своје пројектне резултате, математичке игре, примењене у настави математике, у оквиру пројекта „GAMMA for all“, у току школске 2022/23. године.

19. јуна 2023. године, од 16 часова, у галерији куће Ђуре Јакшића, у Крагујевцу, приказан је преглед еТвининг активности у претходном периоду и представљени бројни пројекти са националним и европским ознакама квалитета.

Сложили смо се да заједно можемо више , да није знање, ако се не подели и у духу ових порука надамо се да ће креиране математичке игре обезбедити да математика настави да се доживљава као игра, игра идејама.

Успех ученика Прве крагујевачке гимназије на Државном такмичењу из математике  

25.3.2023. године, на Математичком факултету у Београду, одржано је Државно такмичење из математике. Од 162 учесника средњих школа Србије, који се такмиче у А категорији, одељења ученика са посебним способностима за математику, учествовало је девет ученика Прве крагујевачке гимназије. Ово је иначе,одељење које већ више од три деценије у нашој школи негује простор у коме стасавају таленти. 

Част да, на основу претходно оствареног пласмана на општинском и регионалном такмичењу из математике, представе нашу Школу, имали су ученици: 

Лена Станковић Iсм 

Јана Атанасијевић Iсм 

Никола Нешовић, IIсм 

Наталија Јанковић IIсм 

Тодор Дамњановић IIсм 

Ксенија Живанић IIсм 

Лена Ерић IIсм 

Александар Копривица IIIсм и 

Андрија Максимовић IVсм. 

Ученик Александар Копривица IIIсм, је освојио трећу награду.  

Успех ученика Николе Нешовића IIсм, заслужује посебне похвале и признања!
Освојио је прву награду и пласман за Српску математичку олимпијаду, 1. и 2. 4.2023. године! 

Вредне дивљења, до изражаја су дошле њихове особине скромности, истрајности и неодустајања пред препрекама. Наши учесници екипе, потрудили су се да представе све своје сјајне игре математичким идејама, на такмичењу тако високог ранга, на коме је сваки поен златан! Наставите вредно, да у свакој новој школској години, побољшате свој преходни успех! Срећно!

Прзнање ученицама Тима Прве крагујевачке гимназије на конкурсу „Игре као средство за учење Едугејминг“

У сусрет једанаестој манифестацији „Мај месец математике“, организатори Конкурса „Игре као средство за учење Едугејминг“желели су да подстакну укључивање елемената игре, који би били подршка курикулуму и циљевима које он поставља. Центар за промоцију науке: www.cpn.edu.rs Математички институт САНУ: www.mi.sanu.ac.rs
Нордеус фондација:  nordeusfondacija.org и Друштво математичара Србије: www.dms.rs подржали су активности стварања окружења које подстиче истраживање и креативне приступе решавању проблема, и овим конкурсом охрабрили ученике основних и средњих школа да креирају стратегије које доводе до решења.

Трочлани тим, Софија Ђурђевић, Александра Стојановић и Ива Јовановић, Одељења обдарених ученика математичке гимназије, IVсм Прве крагујевачке гимназије, игром „Низови“, потрудиле су се да ову тему приближе својим вршњацима и освојиле 1. место на конкурсу Едугејминг.
Овај креативни тим је своје активности поделио са вршњацима еТвининг пројекта „Математичке видео минијатуре“, који је награђен националном ознаком квалитета.

Данас су представници Центра за промоцију науке Београд и компаније Нордеус овим поводом уручили награду, 3Д штампач за нашу школу!
Хвала, организарторима на овој вредној награди, која ће унапредити рад наших ученика и наставника!

Међународна конференција „Сарадња у циљу подршке даровитима“

На почетку ове школске године је, од 23.до 25.09.2022. године, одржана пета међународна конференција „Сарадња у циљу подршке даровитима“у просторијама Института за модерно образовање, у Београду.

Циљ ове конференције био је да укаже на важност сарадње, партнерстава и умрежавања различитих актера који могу допринети стварању атмосфере и окружења у којем се даровити могу препознати, развијати и реализовати. Управо кроз сарадњу се могу остварити значајни помаци на добробит даровитима, њиховим породицама, друштву и институцијама које су у прилици и обавези да обезбеде неопходне предуслове за развој даровитости. Такође, сарадња је прилика и за међусобну подршку и учење, размену искустава и знања о потребама и карактеристикама даровитих. Циљ је био препознати места где она недостаје и начине да она обогати искуства оних који је остварују. Кроз дискусије, истраживања и излагања примера добре праксе, конференција је и сама била место стварања нових прилика за сарадњу и учење из међународних искустава и мултидисциплинарног приступа практичара, образовних стручњака, послодаваца, доносиоца политика и свих заинтересованих.

Према плану, објављеном на сајту Конференције и рад „Примери едукативних игара у настави“, 24.09.2022. који говори о креативној сарадњи на изради едукативних игара ученика Прве крагујевачке гимназије, испунио је прописане услове и прхваћен је за коначни програм Конференције, као пример наставне праксе, на шта смо веома поносни.
Резиме рада се може видети овде, одн. на енглеском језику, овде, а у Зборнику радова конференције је следећи приказ рада.
Презентација:

2023-01-12 (2)

Хвала организаторима Конференције, посебно колегиници Тањи Олеар Гојић, на изузетно занимљивој размени искустава и прилици да из онлајн сарадње наставимо са непосредном, занимљивом због неформалних размена идеја…
Партнери конференције:Учитељски факултет Унивезитета у Београду, Природно математички факултет Универзитета у Новом Саду LINK Educational Alliance Удружење васпитача Војводине Алијанса просветитеља Србије УченIQ.

Дан интелигенције 2022

Поводом дана оснивања МЕНСЕ, у нашим школама се реализују најављени догађаји међународног образовног пројекта Дан интелигенције 2022, који подстичу мисаоне активности ученика, сардњу и интеракције. Тим поводoм смо и у Првој крагујевачкој гимназији колегиница Данијела Максимовић и ја одржале пар угледних часова 24.11.2022. године. Догађај је најављен са радним насловом „Знам да знаш апсолутну вредност, ал`заједно знамо више!“

Циљ нашег угледног часа (Sway презентација) је повезати усвојене наставне садржаје у току систематизације наставне теме у два одељења И разреда Прве крагујевачке гимназије, као и у раду са групом полазника Центра за таленте, ЦСУ Kрагујевац, VII и VIII разреда ОШ. Укупно, у раду су учествовала 62 ученика. Вршњачка интеракција је остварена колективним, индивидуалним и радом у групи, применом метода усменог излагања, разговора и илустрације на електронској табли.
На улазу у кабинет, ученицима су на случајан начин подељене картице са бројевима од 1 до 8, да би заузели место за радним столом свог тима. Основне дефиниције и особине апсолутне вредности реалног броја, продискутоване су уз картице Quizlet квиза. Уследио је такмичарски део часа, планиран тако да се 30 минута тимски решава 25 задатака Gynzy квиза. За анализу појединачних случајева апсолутне вредности, у тимовима од по 3 или 4 ученика се приступало подели задужења. За сваки од 8 тимова са тачним решењем задатка, интерактивно су придруживани поени. Ученици су тимски решавали задатке из квиза и проверавали решења интерактивно на електронској табли. Број поена сваког тима у току рада је видљив на екрану електронске табле. За све задатаке су припремљени и одговори, на клик од решавача. Ученици отворени задатак са електронске табле решавају у тиму, капитен тима решење исписује и показује високо, а онда се на паметној табли уносе поени свим тимовима који имају тачану израду овог задатка. У завршном делу часа, помоћу својих мобилних телефона, индивидуално су урадили 5-минутну формативну процену усвојености особина апсолутне вредности Quizalize&Zzish квизом. Исто тако, ученици су позвани да процене степен свог, као и ангажовања осталих чланова тима и направе евалуацију часа у MS Forms квизу. Након 5-минутне формативна процена је јасно приказано ко је од ученика усвојио особине апсолутне вредности, код којих ученика су делимично усвојене, а којим ученицима треба ово додатно појаснити, према извештају у Quizalize апликацији.
На овај начин се постиже прегледна слика колико су ученици усвојили исходе учења.
Недоумице на које ученици наилазе у току израде задатака, уз вршњачку интеракцију, имају прилику да буду отклоњене. Знање добија вредност знања које се дели. Евиденција успешности кратких 5-минутних провера у апликацији Quizalize се може пренети у еДневник а она је наставнику сигнал да се обрати пажња на ученике који споријим темпом усвајају наставне садржаје. Ово успоставља бољу сарадњу ученика и наставника и ученика међусобно, на часу утврђивања или вежбања и боље ангажовање ученика.
Посебно радује то да је ова петоминутна вежба одмах након завршетка рада ученика прегледана у апликацији и одредиће наредне кораке у даљем учењу…

Учешће ученика Прве крагујевачке гимназије на конкурсу Игре као средство за учење – ЕдуГејминг и еТвининг пројекту „Математичке видео минијатуре“

Као увод у манифестацију Мај месец математике, ДМС, Математички институт САНУ, Центар за промоцију науке и Нордеус фондација расписали су конкурс за основне и средње школе: ИГРЕ КАО СРЕДСТВО ЗА УЧЕЊЕ – ЕдуГејминг.
Сви видео материјали чиниће базу едукативних игровних часова, а међу три одабрана видеа је и рад Софије Ђурђевић, Иве Јовановић и Александре Стојановић, ученица IIIсм, Прве крагујевачке гимназије, за које је овај конкурс био изазов да се научено о низовима прикаже кроз игру!
Резултати Конкурса:

1. Низови, Прва крагујевачка гимназија, Менторка: Јасмина Мицић

2. Мата Мапа; Гимназија Јосиф Паничић, Бајина башта, Менторка: Јелена Стојкановић

3. змајЦТФ; ОШ Јован Јовановић Змај, Свилајнац, Ментор: Александар Јовановић.

Насловна страна игре, коју су креирале ученице Софија, Ива и Александра.


За Софију Ђурђевић, Иву Јовановић и Александру Стојановић, овај конкурс је био изазов и прилика да удруже таленат, стрпљење и ентузијазам, да се научено о низовима систематизује кроз игру и приближи вршњацима и свима који су, бавећи се школском математиком, открили лепоте бесконачности конвергентних низова. Одабрале су  Escape Room! Идеја је да се кроз материјал пролази на начин како се математика и учи, по систему концентричних кругова. Тако се из првог основног круга Escape Room-a играч ослобађа ако је тачно одговорио на питања о тачкама нагомилавања низа, монотоности и конвергенције. Тачни одговори дају тајни код ослобађајуће речи, да би се у  Escape Room- у  другог нивоа примениле особине низова, израчунавале граничне вредности и применио услов конвергенције геометријског реда. Овде се постиже нови ослобађајући код за прелаз у трећи ниво, где се играч среће са Ојлеровим бројем е, решава диференцну једначину да оркрије низ као решење и користи Штолцову теорему, као једноставни алат за сложеније граничне вредности. Тајни код трећег концентричног круга, Escape Room-a, води до бонус задатка, који говори о могућности примене низова у биологији.
Овде се може видети кратки видео приказ игрице које су Софија, Ива и Александра осмислиле!

Поред овог рада, ученице Iсм, Лена Ерић и Марија Антонијевић и I9, Лидија Стојановић креирале су игру Банана Намак, за систематизацију наставних садржаја о линеарним функцијама, једначинама и неједначинама.

Била је ово још једна промоција активности на еТвининг пројекту „Математичке видео минијатуре“ са сарадницима из Хрватске, Словеније и Босне и Херцеговине, у оквиру кога су тимови међусобно размењивали своје кратке видео приказе математичких садржаја, међу којима је нпр. и електронска свеска стихова о бесконачности
и видео-постер систематизације комбинаторних формула.


Хвала Центру за промоцију науке, на прилици да будемо део овогодишњег Научног каравана!
Хвала сарадницима на еТвининг пројекту „Математичке видео минијатуре“, на инспиративним видео приказима, који чине добро да математика буде ближа и занимљивија.

Награђени рад ће бити велики подстрек ученицама да наставе са креативним радом.
еТвининг је рад ученика на овом пројекту наградио националном и европском ознаком квалитета.
Хвала, на овом дивном признању!

X Фестивал науке у Првој крагујевачкој гимназији

05. и 06. маја ове године у нашој школи је одржан десети Фестивал науке „Дај(т)е се на знање“, под слоганом „Они су померили границе“. Окупио се велики број ученика и наставника, али и свих заљубљеника у науку. Између осталог, говорило се о Михаилу Петровићу Аласу и српској математичкој школи. Овде се налази детаљнији извештај.

На стручном скупу „Малим корацима до великих промена“, другог фестивалског дана, изложени су радови ученика и наставника, у свечаној сали наше гимназије. Том приликом приказани су резултати наших ученика у ЕдуГејмингу, креативним играма у сврху учења, едукативним играма у настави.

Учење, игра бескрајна

Дечје игре имају конкретна, реална правила, везана за практичне активности којима дете себи и свом тиму доказује да може да оствари задати циљ, али су и обавијене велом само детету својствене фантазмагорије. Тај ирационални осећај да се све може, ако се крене од оне нулте тачке, у којој смо потпуно мирни, постаје ослонац за све наредне изазове учења.
Ево нас, у јеку писмених провера пред завршетак календарске године и полугодишта! Ученици и наставници, неким својим унутрашњим снагама, налазе начине да направе комбинацију занимљивих пројектних задатака и традиционално обавезног сумативног таласа. При томе знају да те оцене не могу дати реалну слику њиховог рада, јер су врло често из дана у дан на новом испиту!
За предах, обновимо утиске са IX Фестивала науке, 21. јуна 2021. организованог у школском Парку науке, пред завршетак претходне школске године. Био је то келеидоскоп ослобођене младалачке раздраганости, истраживачког рада и резултата!

IX Фестивал науке у Првој крагујевачкој гимназији
Фестивал науке је организован на отвореном, у школском Парку науке, а изложени радови ученика и наставника приказали су реализоване пројектне задатаке и међупредметно повезивање у раду у о…
Go to this Sway

У оквиру eTwinning пројекта „Интерактивне свеске 2“, своју игру систематизације математичких знања II и III разреда, представили су ученици Прве крагујевачке гимназије, учесници пројекта: Јована Максић, Марта Шпица, Неда Михаиловић, Огњен Вељовић, Алекса Ђуришић, Јована Димитријевић, Магдалена Павловић, Вук Вујовић и Немања Стојановић.

Овај пројектни рад наших ученика је намењен за највише 4 играча. Срећно, до решења!
eTwinning пројекат „Интерактивне теке 2“ је награђен националном и европском ознаком квалитета, а признање се односи на интерактивне садржаје које су ученици заједно са својим европским вршњацима креирали.