Манифестација Мај, месец математике

Ове године, 17.05.2019. године, осми пут заредом, национална манифестација Мај месец математике, одржана је у Првој крагујевачкој гимназији,
као и програмима широм Србије.
Од 2012. године у циљу популаризације, покушавамо да математику прикажемо кроз игру, уметност, интерактивне експонате, научнопопуларна предавања, радионице, филмове и друге садржаје.
Овогодишњој манифестацији претходио је конкурс Мапирање математике, на коме је са Центром за образовање Крагујевац, Научним клубом Крагујевац и Прва крагујевачка гимназија била на мапи математичких дешавања, са пријављеним радионицама и предавањима које су се потом нашла и на мапи М^3 под називом: “Откријте везу између математике и географије”.

  1. радионица је кроз интересантне презентације које су за ову прилику креирали ученици, открила нешто више о значајним математичким константама. Мина Николић и Нина Којић, IVсм су причом оживеле Архимедов број π, за млађе учеснике и Авантура броја π у старом Риму, рад Мине Нине и Анђеле. Стефан Царевић је представио Ојлеров број е, а о златном броју φ шармантно су говорили Нина Игрутиновић и Лука Максић, I8. Нера Зејак, I8, је креирала интерактивни квиз о бројевима π и φ. Исто тако, презентацију седам миленијумских проблема је описала Исидора Познановић, IVсм, а о вези математике и музике, истраживала је Јана Јовановић, IVсм.  Манифестацију је мелодијом на гитари испратио ученик Вук Ускоковић, IVсм.
    2. радионица је презентовала активности у оквиру еTwinning пројеката  π Day, постере о броју π и задатке Математичког изазова за ученике основних и средњих школа.Мина Николић је креирала необичну презентацију о броју π.  Презентацију и интерактивни квиз на тему еTwinning пројекта Famous Female Mathematicians 2, осмислила је Јасмина Вуловић, IIIси.
    3. радионица је представила пројектне активности на тему Фрактали, издвојене примере фрактала од којих је креирана изложба радова који су учесвовали у националном пројекту М-ART.
    4. радионица је учесницима манифестације приказала начин да се формирају модели Платонових тела помоћу цевчица.
    5. радионица се бавила Мебијусовим тракама и помоћу две супротно оријентисане Мебијусове траке, креирала контуре срца у срцу.
    6. радионица, креирани су и састављани тзв. тетрахексафлексагони.
    У 7. радионици дискутована  је презентација Љубице Мудрић Станишковски.             Градови и места који су се укључили у обележавање Маја месеца математике у Србији су:
    Кањижа,Кикинда, Шабац, Смедерево,Чачак, Ужице, Рановац, Горњи Милановац, Крушевац, Крагујевац, Књажевац, Нови Пазар, Лесковац, Ниш, Руски Крстур, Зрењанин, Житорађа,Бајина Башта, Рума, Владичин Хан, Кучево, Обреновац, Панчево, Сивац, Крајишник,Трупале, Доњи Стрижевац, Сефкерин, Блаце, Сонта, Београд, Врњачка Бања, Ресавица, Раковица, Косовска Митровица, Сремска Митровица, Зрењанин, Прибој, Бор, Велико Градиште, Смедеревска Паланка, Житковац, Сомбор, Лазаревац, Бачки Петровац, Прокупље, Бачки Јарак, Краљево, Зајечар.
Претходни чланак
Постави коментар

Оставите одговор

Попуните детаље испод или притисните на иконицу да бисте се пријавили:

WordPress.com лого

Коментаришете користећи свој WordPress.com налог. Одјави се /  Промени )

Фејсбукова фотографија

Коментаришете користећи свој Facebook налог. Одјави се /  Промени )

Повезивање са %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: