Конференција Центра за развој и примену науке, технологије и информатике, Центра за едукацију и медије „i-time“ и Агенције за образовање „Марина и Јован“, под радним називом Информационо-комуникациона технологија у настави, окупила је и 07.10.2017. у Новом Саду наставнике који су решени да своје часове осавремене елементима интерактивног рада, уз примену ИКТ-a.
Необична је радост бити међу учесницима овог скупа, тог дешавања у друштву изузетних ентузијаста из Србије и земаља окружења. Хвала, Марини Петровић и реализаторима! Ево агенде!
Тема формативнe процене у настави математике је важна колико и бављење њеним задацима. Ученици су углавном фокусирани на припреме за конкретну сумативну проверу, али да би на њима показали право постигнуће, потребно је да у процесу утврђивања усвоје одговарајуће корекције метода рада.
У свакодневној пракси се препоручена, интуитивно јасна, формативна процена претворила у врло учестале петнаестоминутне контролне вежбе, које захтевају много времена за преглед а за резултат имају минијатурна сумативна својства. То су оцене, које се разматрају равноправно, за просек. Међутим, ово је у супротности са самом природом формативне процене која треба неоптерећена оценом, да буде фактор корекције и наставнику и ученику у процесу учења. Резултат теста никада не треба да изненади, али треба да иницира одговарајуће активности. Много је начина да се што више ученика укључи у рад и начине формативне процене:
- Договор да се ученици не јављају да одговоре, већ се пар минута након што наставник формулише питање, изговори име ученика позваног да одговори. Ово наводи на активност све ученике, док се не формулише коректан одговор.
- Ако је наставна јединица захтевнија, могу се на стикерима записати конкретна задужења ученицима, или формулисати питања са одговорима да или не.
- За процену успешности у усвајању садржаја, то могу бити припремљени папирићи на којима ученик износи утисак.
- Ученици могу излазећи из кабинета оставити маркером траг на припремљеној мети, што ближе центру свих кругова ако час сматрају успешнијим.
- Договор може бити да се сигнализира руком, у складу са супер емотиконом, одн. не баш супер емотиконом, зависно од утиска часа и тако на крају часа покаже наставнику очигледна подршка.
Али процене које наводе на активности и ученика и наставника, могу интерактивним тестовима да се обликују у моћне формативне алате. Ево примера у којима се после 15-минутне провере, у оквиру апликације непосредно може видети учинак!
Особине корена;
- НЗД и НЗС полинома;
- Операције са коренима;
- Ирационални број Пи;
- Гранична вредност низа;
- Корен квадратног израза;
Коришћене апликације: TopgrA+de, Testmoz, Edueto i Quizalize са резултатима формативне процене на Zzish страници, која јасно по имену, ученике сврстава у листу оних који су успешно одрадили задатке, затим листу оних који су скоро па сасвим успешни и листу оних којима треба помоћи у изради.
Ово је резиме рада који сам за ову прилику представила презентацијом, а затим са организаторима и учесницима дискутовала, на Конференцији…
„Формативно оцењивање као припрема сумативног, у настави математике у средњој школи“
Хвала организаторима и колегама, учесницима VIII годишње конференције ИКТ у настави!
portfoliosonjasumonja
/ 17. јула 2018.Reblogged this on Ово је портфолио Соње Шумоња.
Свиђа ми сеСвиђа ми се